Михаил Назаренко (petro_gulak) wrote,
Михаил Назаренко
petro_gulak

Вата! вата!

Андрій Бондар вчергове каже те, що в мене викликає цілковиту незгоду:

Термін "вишиватник" – це один зі способів ототожнення, який дозволяє говорити, що насправді "они все одинаковые". Типово, як сказав би Іван Семесюк, "соціал-демократичний" конструкт. Ідеологічна фішечка, в якій українство автоматично робиться тотожним совєтській свідомості. Властиво, межу, де це українство стає вишиватництвом встановлює конкретний мовець у конкретний момент. Був час, коли мене одночасно називали "нациком" і "ліберастом" – невимушено й легко. Оця легкість, з якою в нас трактуються прояви українства як вишиватництва, на мою скромну думку, виверт тої самої російської імперської свідомості, яка тепер розчинилась у противниках Путіна і його системи – і в Росії, і тут, в Україні. Боюся, що близький той час, коли українська мова стане маркером "вишиватництва", як ще нещодавно була маркером "нацизму". Тому полегше з цим терміном, будь ласка.

"Вати", як відомо, вистачає по обидва боки фронту, і для "нашої" потрібен свій термін; "вишиватник" - назва влучна і незгірш за інші, навіть краща.
Будь таким, як Франко, і тобі не дорікнуть вишиватництвом, попри вишиванку. Не будь шароварником, і тебе так ніхто не назве, навіть якщо твої шаровари будуть ширшими за Чорне море. Не будь Іриною Фаріон, і тобі не скажуть, що ти Фаріон.
А твердження на кшталт "українська мова стане маркером вишиватництва" чи "виверт російської імперської свідомості" - це лякалки для дитячого садка. Це все одно, що кричати "Вовк! вовк!", зачувши перші ноти мелодії Прокоф'єва, - і то коли справжніх вовків не бракує. Простіше кажучи, це істерика.
Tags: ruthenia
Subscribe

 • Усе ближче

  Отут можна послухати мою вчорашню розмову з Оленою Гусейновою про антологію "Крім "Кобзаря"", яка - нагадую - має вийти до кінця весни.

 • Як пишеться історія літератури, або Привид київського ченця

  Валерій Шевчук – безперечно, дуже вагома постать в сучасній українській культурі. Так само ніхто не буде заперечувати, що він зробив дуже багато…

 • Офіційно

  В середу, 7 квітня, о 12.10, на радіо «Культура» в програмі «Пряма мова» ми з Оленою Гусейновою говоритимемо про мою книжку, що вже за півтора…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 4 comments