Михаил Назаренко (petro_gulak) wrote,
Михаил Назаренко
petro_gulak

Memory and History

Пам’ять та історія – далеко не синоніми і насправді становлять засадничу опозицію. Пам’ять – це життя, яке проживають соціяльні спільноти, засновані в її ім’я. Вона безупинно еволюціонує, є відкритою до діялектики пригадування і забуття, несвідомою послідовних перекручень, податною до маніпуляцій та привласнення; вона може довгий час лишатись приспаною і періодично відновлюватись. Історія, з іншого боку, є реконструкцією – завжди проблематичною і неповною – того, що вже не існує. Пам’ять – постійно актуальний феномен, зв’язок між нами і вічним теперішнім; історія – це представлення минулого. Оскільки пам’ять є афективною і магічною, вона вбирає лише факти, що її влаштовують; вона живить пригадування – розфокусоване чи детальне, узагальнююче або окремішнє, особливе чи символічне [...]. Історія, оскільки вона є інтелектуальним та секулярним утвором, вимагає аналізу і критики. Пам’ять робить пригадування частиною сфери сакрального; історія, завжди прозаїчна, його звідти вивільняє. Пам’ять сліпа до всього поза групою, яку вона єднає, – або, за словами Моріса Альбвакса, існує стільки ж пам’ятей, скільки й груп, бо пам’ять за своєю природою є множинною і слугує відокремленню; є колективною, спільною, але й індивідуальною. Історія, з іншого боку, належить всім та нікому, і звідси її зазіхання на всезагальну авторитетність. Пам’ять укорінюється в конкретному – у просторах, жестах, образах і об’єктах; історія прив’язує себе лише до часових тяглостей, послідовностей та зв’язків між речами. Пам’ять абсолютна, тоді як історія може осягнути лише відносне.
В серцевині історії – аналітичний дискурс, антитетичний до спонтанної пам’яті. Історія вічно підозріла щодо пам’яті, її справжнє завдання – придушувати і нищити пам’ять.

(Pierre Nora. Between Memory and History: Les Lieux de Mémoire // Representations. – # 26. Special issue: Memory and Counter-Memory (Spring 1989). – P. 8-9.)
Tags: history
Subscribe

 • Ангел карантина

  Тем временем в саду Стивена Моффата (фото из его инстаграмма).

 • Усы

  Известно, что Петр I брил бороды, а Николай I ненавидел усы у гражданских лиц. (Текст указа сам по себе любопытен: усы и бороды носят то ли на…

 • Тогда

  О визите принца Филиппа и принцессы Анны в Киев (1973): 1) воспоминания предгорисполкома; 2) документы КГБ ("с учетом имеющихся данных о…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments