Михаил Назаренко (petro_gulak) wrote,
Михаил Назаренко
petro_gulak

Народні молитви

Оче наш, оже єсь та вже ввесь. Око на́ небі, око на́ землі. Хліб наш на сішках дай нам на вилках. Пом’яни, Господи, тиї книги, що в церквах лежать: хурхулу́́ мерилуху, савгирю, іще й тую, що телятиною обшита. Як в церквах та в коморах замки замикаюцця, так щоб нашим ворогам зуби й губи позамикало.

Святая святицця, небесна цариця, п’ятінко матинко і ти, святий понеділочку, Божий клюшничку! ти на морах кладки клав та невольників з неволі визволяв. Поведи нас на той світ, до наших родичів. Охрімко Супоня і Пархімко на святих твоїх ліжках спочивають. Господи мій милостивий, царю небеський! відверни мене од дурного ума, од несвіцького сорома, да не употреблюсь я крученому барану́ в християнському твойму́ стаді, яко Терешко; Мати Божа, Ахваренська, Каплунівська, Диканська, Пачаївська і неопалимая купино, спаси душу мою. Алилуй же мене, Господи, і пошарпни мене по боках, по ребрах, по кістках, по череслах, коло мого двора, коло мого кола, коло моєї жінки, коло моєї дитинки і коло мене, грішного. Тількі не шарпай того прескурвого сина зятя, що горілку п’є та жінку б’є. Хрест на міні, хрест на спині і увесь в хрестах, як овечка в реп’яхах. І ти, святая Покрівонько, покрий меня святими твоїми крилами, і ти, золотопупий Пилипе, і ти, бескостий Марко, що в погребі замурувався, і ти, сухий Никоне, що святими твоїми молитвами проганяєш всі чортяки, всі злиї духи, всі упиряки, відьми, вовкулаки і всяке погане марище, що цур йому да пек, і всяку погану нечисть, яка по світу валанчує. Ом’я оця і сина бери, жінко, в черепок хуху і святого духу, одверни і заступи. Амінь.

Оче наш, чеснійшую і пренепорочнійшую спаси душу нашу. Радуйся, невісточко, що святая Покрівонько в Лаврі замурувалась. Сувершечко несутобрачная, ухопи і понеси нас на той світ. Там вся рідня наша: мати Марина, сестра Орина, дядько Онопрій і дядина Стеха, ажень біжить, ажень кричить.

Спаси, Господи, нас од лихого звіря, од дявольского навождения, од нечистого приключения, од всякої поганої болізни, і од панського казу, і од лукавого твого святого. Амінь.

(Записано у селі Пере́ванцях Лубенського повіту в Полтавщині, 1864 р. Навів П. Куліш у листі до О. Барвінського, 20.07.1869)
Tags: ruthenia
Subscribe

 • Взирая из-под столика

  "Власть развращает; абсолютная власть развращает абсолютно". Этой фразой лорда Эктона так привыкли описывать ХХ век, что забывают - она сказана в…

 • «Мороз»

  До речі, про Олексу Стороженка. Маю питання до історично обізнаних френдів. В оповіданні «Закоханий чорт» той самий чорт каже герою, що запорожців…

 • Одна буква / одне прізвище

  Как прекрасно известно текстологам, от ошибки, возникшей один раз, очень трудно избавиться – особенно если никто этим и не думает заниматься. Два…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments