Михаил Назаренко (petro_gulak) wrote,
Михаил Назаренко
petro_gulak

#книжковийфлешмоб, день 2

hobbit

Дж. Р. Р. Толкін. Гобіт, або Мандрівка за Імлисті гори. Переклад О. Мокровольського. Київ: Веселка, 1985.

Я виріс у цілковито російськомовній родині й українську почав вивчати лише в другому класі. Щось, мабуть, читав українською і до цього (Кіплінг? Нестайко?), але не певен. І ось влітку 1985-го, якраз перед другим класом, мені подарували «Гобіта» (бо «Хоббита» було не дістати). Мама почала читати мені його на ніч – перекладаючи російською, звісно. Виник умовний рефлекс: і років через двадцять, якщо я хотів швидко заснути вдень, то просив маму трохи почитати «Гобіта»; як правило, вистачало половини сторінки. (Побічний ефект: мама теж почала куняти під час читання.)

Минуло півтора роки. Ми дісталися лише Озерного міста.

Навесні 1987-го я прийшов зі школи, подумав: «Та скільки ж можна!» – і дочитав книжку за вечір.

Не скажу, що це була перша українська книжка, яку я прочитав не за програмою, – але перша, про яку я це точно пам’ятаю. Відтоді я ще довгий час був упевнений, що саме переклади – це найкраща частина українського красного письменства.

А ще через рік я побачив у родичів на полиці «Хранителей» у «трохи скороченому перекладі Кістямура… Ну, далі все зрозуміло.

А в квітні 2016-го я взяв у Олександра Мокровольського автограф на другому виданні «Гобіта», бо перше вже пошарпане до непристойності. Але я його зберігаю. Таке не можна викидати.

Далеко за Імлисті гори, де наші предковічні створи, рушати нам, гей, ковалям, шукати золота комори.
Tags: books, private
Subscribe

 • Current mood

  Сова-Диоген. Чувствую себя совой-Диогеном.

 • Усе ближче

  Отут можна послухати мою вчорашню розмову з Оленою Гусейновою про антологію "Крім "Кобзаря"", яка - нагадую - має вийти до кінця весни.

 • Офіційно

  В середу, 7 квітня, о 12.10, на радіо «Культура» в програмі «Пряма мова» ми з Оленою Гусейновою говоритимемо про мою книжку, що вже за півтора…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments