Михаил Назаренко (petro_gulak) wrote,
Михаил Назаренко
petro_gulak

Ібн-Фоцлан та інші

Мене все ще вражає те, що дозволено в нашій гуманітаристиці. Хоча треба б уже і звикнути.

Читаю в одному навчальному посібнику, який вже роздерли на інтернет-реферати:

«Щодо розважального бурлеску, то в кінці ХІХ ст. знову з’являються ліро-комічні оди, метою яких є розвага задля розваги, і які є рефлексією епігонства. Вони мало впливають на смаки й уподобання читачів, займаючи нижчий рівень в естетосфері епохи».

Які ж це оди? Звідки вони взялися? Чому я про них нічого не знаю?

Посилання:

«Див.: Бывало и теперь // Киевская старина.- Т.86.- Апрель.- С.812-813; Малороссийская песня князю Потемкину, сочиненная в 1891-м году по возвращении его из армии в Петербург, князем Путятиным // Украина.- 1925.- Кн.3.- С.111; Суплыка, або замисел на попа // Киевская старина.- 1885.- Т.11.- Март.- С.543-550 та ін.»

1. «Бывало и теперь»: не «т. 86», а 1886 рік. Це російськомовний твір 1812 року, який не має стосунку до «котляревської» традиції бурлеску.

2. Не «в 1891-м году», а «в 1791-м» (коли Потьомкін помер? отож). Текст до Котляревського, «рефлексією епігонства» не може бути за визначенням.

3. «Супліка…» – інтермедія Івана Некрашевича, кінець XVIII століття. Це завершення старої традиції, яка передувала «Енеїді».

Висновок? Автор в очі не бачив твори, про які розповідає студентам, і створює фантомні «оди кінця ХІХ ст.», яких ніколи не існувало.

Я здивований? Ні. Там багато такого. Сивілла супроводжує Енея в пекло, бо «ще араб Ібн-Фоцлан (!!! – p_g) свідчив, що поховальним обрядом у слов’ян керувала стара жінка». А сцена спалення Дідони «ілюструє ідею реінкарнації, перевтілення, грунтуючись на уявленні про виняткову людську силу (душу), що функціонує незалежно від самої людини».

Бідні діточки.
Tags: ІУЛ
Subscribe

 • Про пошлість і меншовартість

  Вчергове довелося наштовхнутися на твердження: «Кожен, хто повторює твердження про "велику російську культуру", бере участь у війні на боці ворога».…

 • Местное

  Надписи города К.: апдейт 2011/2021. Рожи города К.: детская площадка в локдауне.

 • Було колись

  – Років з двадцять п’ять товчусь поміж земляками – знаю багато їх. І завсігди бачив одно: справа починається широко, тягнеться вузько і кінчається…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments