Михаил Назаренко (petro_gulak) wrote,
Михаил Назаренко
petro_gulak

111 років як

Зі щоденника Євгена Чикаленка за 1908 рік. Інцидент з Миколою Міхновським, звісним націоналістом, на честь якого ледь не перейменували бульвар Дружби народів (обоє рябоє). А на честь Чикаленка нічого в Києві не перейменували, і то ганьба.

Отже, цитата. Слова в квадратних дужках - аби не забанили.

"...Там застали М. І. Міхновського. Не вспіли й поздоровкатись, як Міхновський почав розмову про те, що О. Пчілка в “Ріднім Краю” висловлює істинний погляд на [євреїв], а “Рада” курить їм фіміям (*).

(* Примітка Є. Ч.: На одному з наших з'їздів Міхновський гаряче переконував нас у тому, що нам треба йти проти [євреїв] та російської демократії, разом з націоналістами на чолі з Столипіним і що тільки такою тактикою ми доб’ємося пільг для українського слова від уряду, а ми доводили йому що московський націоналізм виключає український, що Столипін пізніше й довів своїми циркулярами проти українського руху.)

Потім почав обвинувачувати мене за те, що я помістив статтю Єфремова у відповідь на його лист у “Раду” про [єврейське] питання. Потроху-потроху він входив у азарт і нарешті просто, аж до ніяковости, натискав на мене, кричачи на все горло:

- Ви устами свого Буреніна (*) (Єфремова), ославивши мене юдофобом, відбили від мене практику!

(* Примітка Є. Ч.: Буренін - співробітник “Нового Времени”, що брудно нападав на все поступове.)

Я намагався все повернути в жарт і доводив, що нема й двох місяців, відколи було уміщено статтю Єфремова, але він так роз'ярився, в очах його горів такий огонь, що мені аж моторошно стало. Ну що, думаю, як він піде слідом за своїми двома братами - вони вмерли божевільними! Ну що, як і третій брат саме оце зараз збожеволіє! А він же здоровий як кат, та ще й дикий якийсь.

Він же прилюдно за теоретичними змаганнями зацідив по пиці вельми порядній людині Б. А. Камінському. Оце все пролітало у мене в голові, коли він визвірявся на мене, і я сміючись сказав:

- Господи! І на що ти сотворив мене видавцем української газети? Мене тільки що не бито за газету, але я щодня сподіваюся, що хтось увійде в редакцію і спитає: "Ви Чикаленко, видавець?”

- Я .

- Ну, так от тобі! - і лясь мене по пиці!

З другого боку, заспокоювало мене те, що Міхновський по суті актор і позер. Він і одного слова і руху не зробить натурального - все у нього комедіантство. Раз у раз він грає ролю, аби зробити вражіння на слухачів".

/ Кінець цитати.

Ну, скажу я вам, міхновські з того часу не дуже-то й змінились. Глянеш в один бік - таке одоробло, в інший - зе-болото, в третій - біле пальто "аби не Порошенко", в четвертий - окупаційна платформа. Чикаленкові було ще гірше, ніж нам, але це слабка втіха.
Tags: ruthenia
Subscribe

 • Солидный Господь...

  Из ФБ Dilshat Harman: Сегодня узнала, что мистерию "Распятие Христа" в средневековом Йорке разыгрывали члены гильдии изготовителей гвоздей, и вся…

 • После ясно-кристальных дней

  Я зажег на горах красный факел войны. Разгораяся лижут лазурность огни. Неужели опять для меня суждены Эти звонкие, ясно-кристальные дни? (Гумилев,…

 • Current mood

  Сова-Диоген. Чувствую себя совой-Диогеном.

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment