Михаил Назаренко (petro_gulak) wrote,
Михаил Назаренко
petro_gulak

А от іще Володимир Самійленко

Фейсбуком знову ходять почвари, які шукають десь в історії ідеальну, щиру і народну українську мову й відкидають усіх, хто їхньому сферичному ідеалу не відповідає (ну, там, Франка чи Коцюбинського). Тож безсмертними геніями і носіями мови залишаються Марко Вовчок і Нечуй-Левіцький. Той самий Нечуй, який так формулював естетичну програму цілої української літератури:

«Для літератури взорцем книжного язика повинен бути іменно язик сільської баби, з її синтаксисом… В основі поетичного книжного язика повинен лягти язик народної пісні, так щоб вірші поета були зовсім похожі на вірші народної пісні».

На щастя, сам він цих принципів переважно не дотримувався.

А Самійленко ще сто тридцять років тому побачив, кому потрібна ТАКА українська мова і хто це використає. В одному з його оповідань цензор складає проєкт «Кілька уваг про те, як найшвидше приборкати й забити українське письменство».

«§ 2. …Треба вимагати від авторів, щоб уживали тільки такі слова й речення, котрі будуть узнані за вповні народні, рукописи, що мають у собі роблені слова і речення, забороняти. А для того, щоб мотиви заборони здавались авторам безсторонніми, то учредити при комітеті сільську бабу, що не читала ніколи Старицького, аби вона під страхом кари доводила штучність тих слів і речень, які пану цензорові забажається узнати такими».

А оскільки мені байдуже, хто саме цензуруватиме українську літературу, – до біса сільську бабу з її синтаксисом! До біса ідеальну літературну мову «для домашнього вжитку»! Я не хочу пишатися, я філолог, я хочу працювати з живими текстами (навіть якщо їм півтори сотні років), а не з «літературою, в якій є Логос»!
Tags: ІУЛ
Subscribe

 • После ясно-кристальных дней

  Я зажег на горах красный факел войны. Разгораяся лижут лазурность огни. Неужели опять для меня суждены Эти звонкие, ясно-кристальные дни? (Гумилев,…

 • Current mood

  Сова-Диоген. Чувствую себя совой-Диогеном.

 • Про пошлість і меншовартість

  Вчергове довелося наштовхнутися на твердження: «Кожен, хто повторює твердження про "велику російську культуру", бере участь у війні на боці ворога».…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments