Михаил Назаренко (petro_gulak) wrote,
Михаил Назаренко
petro_gulak

Старицький

Для рубрики "Телеграма" на "Kyiv Daily" написав привітання Михайлові Старицькому. З днем народження. Або не зовсім.

*

Перш за все – вибачте, Михайле Петровичу.

От буквально щойно, через 115 років після Вашої смерті, нарешті з’ясували, коли Ви народились. Не 2 (14) грудня 1840-го, а 2 (14) листопада 1839-го; і до 180-річчя, звісно, ніхто вже не встиг підготуватись. Нічого, дасть Бог, доживемо до 200-ліття – і Ви з нами.

Зразком і взірцем для Вас був Пантелеймон Куліш – не лише тому, що він творив _інтелігентську_ літературну мову, а Ви – слідом за ним. Коли всі навколо опускали руки, він продовжував працювати – і Ви цьому навчились у нього, а ми, через кілька поколінь посередників, у Вас.

Сподіваюся, Ви не образитесь, коли я скажу, що Ви вміли не так починати, як підхоплювати й розвивати. _Ось що_, виявляється, треба робити – і хто ж це зробить, коли не я: така приблизно логіка. Потрібні нова поезія, новий театр, нові переклади, нові слова, врешті-решт – то взявся і зробив. Попри нерозуміння, попри сарказм не так тих ворогів, як добрих людей («старицька мова!»; «бути чи не бути, ось де заковика!»), попри, даруйте, скромний талант.

Але коли Ви взяли сиру п’єсу Нечуя-Левіцького і зробили з неї зразкову українську комедію, вона залишилася назавжди. У Києві, без якого Ви жити не могли, досі немає пам’ятника Михайлові Старицькому, але Проня і Галахвастов – стоять. І не менш важливо – та мова і та література, яких не було би без Вас, стали тим, про що Ви мріяли, – полем необмежених можливостей.

З (пропущеним) днем народження! Ще раз прошу вибачення.

Михайло Назаренко
Tags: private, ІУЛ
Subscribe

 • Усе ближче

  Отут можна послухати мою вчорашню розмову з Оленою Гусейновою про антологію "Крім "Кобзаря"", яка - нагадую - має вийти до кінця весни.

 • Як пишеться історія літератури, або Привид київського ченця

  Валерій Шевчук – безперечно, дуже вагома постать в сучасній українській культурі. Так само ніхто не буде заперечувати, що він зробив дуже багато…

 • Офіційно

  В середу, 7 квітня, о 12.10, на радіо «Культура» в програмі «Пряма мова» ми з Оленою Гусейновою говоритимемо про мою книжку, що вже за півтора…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments