Михаил Назаренко (petro_gulak) wrote,
Михаил Назаренко
petro_gulak

130 років Миколі ЗеровуУ відповідь на люб’язну пропозицію Kyiv Daily я зібрав свої старі й нові пости про нього і додав до них іще один, ювілейний. Ось він:

На тлі нещодавнього напівскандалу щодо академічного Повного зібрання творів Лесі Українки, яке начебто мають підготувати за рік («напів-» – бо в цій сфері все мов вода в піску: було і зникло без наслідків, як плагіат Дроздовського, – нічого, всі лишаються «рукоподаваемы»).

Повних академічних зібрань творів удостоїлися, наскільки я пам’ятаю, лише Котляревський і Шевченко. Просто повних – іще кілька авторів із порівняно невеликим доробком, на кшталт Гулака-Артемовського, Боровиковського чи, слава Богу, Антонича. Коли доходимо до ХХ століття, тут вже і з простими зібраннями творів погано. Що ж до текстології – то мир її праху. Текстову частину найновішого 12-томника Шевченка (2001–2014) підготували ще наприкінці 80-х, і хоч якою кропіткою й відповідальною була ця праця, але наразі вона морально застаріла. (Виняток – «критиківське» ПЗТ Куліша, але художні твори там іще не видано.)

Зеров.

Я, звісно, спеціально його не вивчав і в архівах не працював, але, за моїми підрахунками, його повне зібрання – хай навіть без варіантів і чернеток, тільки тексти й коментарі – склало би томів сім. Два томи поезії та перекладів, три – літературознавства і критики, один – упорядковані ним антології, один – листи.

Але – вивірені тексти (чи хтось працював із рукописами поезій після видання 1966 або навіть 1990 року?).

Але – коментарі, що не зводилися б до копіпасти з Вікіпедії.

Але – принцип максимальної повноти (в умовах, коли архів значною мірою розпорошений).

Але – мені легко вказувати колегам, що їм робити.

Але – з якою насолодою я колись (колись!) узявся б за примітки до його історико-літературних курсів…

Не в тому навіть справа, що Зеров заслуговує на повне видання. Справа в тому, що воно є для нас – не лише для «тугих бібліофагів», а для сучасної української культури – необхідним.
Tags: private, Зеров
Subscribe

 • Песня

  «Ты скажешь – как это мило…» (БГ) Вот идут Петров и Боширов, Вот идут Петров и Боширов, oh yeah, С флаконом «новичка» против всяких дебоширов Вот…

 • Лектор готовий

  Мені було дуже цікаво прочитати курс лекцій «ХХ століття: канон і поза каноном» у "Dom Майстер Клас", і я вдячний усім, хто дивився лекції та…

 • Кажинный раз на этом самом месте

  Ольга Седакова: "М.Л.Гаспаров обычно отвечал без малейшего промедления - и при этом такими фразами, которые как будто не должны были бы успеть…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments