Михаил Назаренко (petro_gulak) wrote,
Михаил Назаренко
petro_gulak

Проста річ

В розмові згадалася не така вже й давня перекладацька історія.

В 2015-му видавництво «НКБ» випустило українською «Книгу Судного дня» Конні Вілліс в перекладі Ірини Савюк і Валерія Верховського. Не знаю, хто з них яку частину перекладав (у тексті є очевидні неузгодженості), але вони примудрилися зробити ляпи і на першій сторінці (перший і другий абзаци), і на останній (третій абзац від кінця).

«And lest things which should be remembered perish with time… And, lest the writing should perish» – «А позаяк губиться у плині часу… А позаяк урветься літопис…»

«"Apocalyptic!"» – «"Круто!"»

Початок і фінал.

Для порівняння: в російському виданні 2013 р. на першій сторінці жахливий стилістичний ляп («дабы опосля»), але принаймні ці речення передані точно: «И дабы не поглотило время… И дабы не погибли записи…»; «Апокалиптично!»

Це я до чого? До того, що деякі огульно зневажають українські переклади, деякі твердять, ніби в усіх російських перекладах «нема істини і таланту» (копірайт Юстини Добуш; країна має знати своїх героїв). А насправді – дуже просто – є хороші перекладачі й погані перекладачі. Не кажучи вже про редакторів та видавців. І кожен переклад слід оцінювати як конкретний переклад. Бажано в порівнянні з оригіналом.

Дуже просто. Але не всі хочуть це визнавати.
Tags: traduttore
Subscribe

 • Усе ближче

  Отут можна послухати мою вчорашню розмову з Оленою Гусейновою про антологію "Крім "Кобзаря"", яка - нагадую - має вийти до кінця весни.

 • Як пишеться історія літератури, або Привид київського ченця

  Валерій Шевчук – безперечно, дуже вагома постать в сучасній українській культурі. Так само ніхто не буде заперечувати, що він зробив дуже багато…

 • Офіційно

  В середу, 7 квітня, о 12.10, на радіо «Культура» в програмі «Пряма мова» ми з Оленою Гусейновою говоритимемо про мою книжку, що вже за півтора…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment