Михаил Назаренко (petro_gulak) wrote,
Михаил Назаренко
petro_gulak

Все ті ж

У стрічці вигулькнув пост Забужко про Марка Вовчка:

«апропо "Інститутки" - я недавно взяла погортати "Коморівський" томик, розгорнула на "Інститутці" - й залипла, доки не дочитала до кінця. І зрозуміла нарешті, чого вони тоді всі в Петербурзі від баришні тащились і кричали "Шекспір! Шекспір!", як іронізував Тургенєв (втім, доволі добродушно, треба визнати), - а то, нівроку, були люди, які справді знались на літературі, на самому тільки "женском обаянії" в салоні у Гребінки їй виїхати б не вийшло!)))»
*
Питання: що це було?
«Шекспір! Шекспір!» – це без будь-якої іронії кричав Шевченко, слухаючи її оповідання (спогади Варвари Карташевської).
Тургенєв знущався з української літератури і кола журналу «Основа» в листі до того ж таки Вовчка: «А теперь они еще от собственных слов пьянеют. И журнал у них на такой славной бумаге – и Шевченко такой великий поэт... Тешьтесь, тешьтесь, милые дети» (в радянських популярних виданнях про Шевченка цитату подавали дещо скорочено, а саме: «Шевченко такой великий поэт»). Над Вовчком Тургенєв не іронізував з інтимних причин.
Євген Гребінка помер, коли Марії Вілінській не було ще й п’ятнадцяти років, і в його салон вона потрапити не могла з об’єктивних причин.
*
Тексти Забужко я терпіти не можу передовсім через стилістичні незгоди – але ще й тому, що вона повсякчас підбріхує, перебріхує, пересмикує і напряму бреше. Апломб, з яким усе це робиться, лише підкреслює ці риси, притаманні її дискурсу.
То хоч би не лізла в історію літератури.
Tags: ІУЛ
Subscribe

 • Лектор готовий

  Мені було дуже цікаво прочитати курс лекцій «ХХ століття: канон і поза каноном» у "Dom Майстер Клас", і я вдячний усім, хто дивився лекції та…

 • Current mood

  Сова-Диоген. Чувствую себя совой-Диогеном.

 • Усе ближче

  Отут можна послухати мою вчорашню розмову з Оленою Гусейновою про антологію "Крім "Кобзаря"", яка - нагадую - має вийти до кінця весни.

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 7 comments