Михаил Назаренко (petro_gulak) wrote,
Михаил Назаренко
petro_gulak

Тойнбі про Україну

Хай не подумають читачі, що в мене нема інших справ, ніж підштрикувати Оксану Забужко, але час від часу фейсбучна стрічка приносить її черговий пост, і там я знаходжу чергову цікавинку. Ось, наприклад:

========
"На чому тримається незалежність України?" […] "Не поняла вопроса", як казала Мотря в серіалі про Кайдашів. )) Як то - на чому тримається? Розуміється, на логіці світової історії, з якої незалежність України випливає з такою ж непохитною закономірністю, як дощ із хмари, - про це ще Арнольд Тойнбі в 1916 р. цілу книжечку був нагаратав, а зараз у нас все-таки 2020-й, можна було б і не дивуватися вже так...
7200 лайків, 3000 поширень.
=========

Як цікаво! – подумав я (без іронії). Я й не знав, що в Тойнбі є така книжка.

Знайти її було зовсім не важко (ось, лежить на «Діаспоріані»), а прочитати ще легше, бо там аж десять із половиною дрібних сторінок тексту. “British view of the Ukrainian question” by Arnold J. Toynbee. N.Y., 1916. Це, власне, стаття зі збірки 1915 року “The New Europe”.

І що ж він там пише? Про українську націю, українську мову, історичну долю України, Валуєвський циркуляр та Емський указ, Галичину як український П’ємонт… І робить висновки щодо можливої незалежності України. Точніше – НЕможливої.

«Київ та Одеса відірвані від Росії! Росія відрізана від Чорного моря! Звісно, такий план нездійсненний. Подібне ствердження національної самобутності не дасть і самим українцям ніякої користі. Україна та решта Росії географічно нероздільні, економічно взаємозалежні, національно й культурно переплетені. Розділити їх неможливо…» (pp. 10-11).

Але Росія має, включивши в свої кордони Галичину, дати Україні повні можливості для національного й культурного розвитку. Необхідний компроміс: «Росія зберігає свою географічну єдність, Україна – свої національні права» (p. 11).

Тобто Забужко елементарно не читала цю статтю Тойнбі. Або – ще гірше – читала й увела в оману 7200 фейсбучних юзерів.

Я не питаю, чому вона так уперто пише про те, на чому не знається; не питаю, чому це лайкають і поширюють (бо відповіді очевидні).

Мені цікаво інше: як Забужко можна й досі сприймати всерйоз?
Tags: ruthenia
Subscribe

 • Взирая из-под столика

  "Власть развращает; абсолютная власть развращает абсолютно". Этой фразой лорда Эктона так привыкли описывать ХХ век, что забывают - она сказана в…

 • «Мороз»

  До речі, про Олексу Стороженка. Маю питання до історично обізнаних френдів. В оповіданні «Закоханий чорт» той самий чорт каже герою, що запорожців…

 • Одна буква / одне прізвище

  Как прекрасно известно текстологам, от ошибки, возникшей один раз, очень трудно избавиться – особенно если никто этим и не думает заниматься. Два…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 8 comments