Михаил Назаренко (petro_gulak) wrote,
Михаил Назаренко
petro_gulak

130 років Павлу Тичині

Ключове питання – чому саме він на межі 1910-20-х став THE Poet. Моє суто читацьке враження

: а хто інший?

Франко і Леся Українка померли – і вони все ж таки «ХІХ століття», хай навіть «пізнє ХІХ століття».

«Олесь, Вороний і Чупринка» (ТМ) – по-перше, аж надто очевидні епігони Бальмонта (Олесь – іще й Надсона), і, по-друге, – ну, об’єктивно, в них на трьох знайдеться п’ять хороших віршів, не більше.

Львівська «Молода муза» – слабенькі поголовно, один Богдан Лепкий дуже талановитий, але не знає, що з цим талантом робити. Степан Чарнецький під час світової війни раптом почав писати сильні вірші, але відносно традиційні.

Семенко – так, поет не менш талановитий, ніж Тичина, і самого лише 1918 року видав три збірки («П’єро задається», «Дев’ять поем», «П’єро кохає»). Але цього надто багато, все надто нерівне, чимало першорядних віршів побачать світ лише 1924 року в «Кобзарі»… і, так, Сєвєрянін місцями аж надто прозирає. (NB: Семенка я люблю, а Тичину – поважаю. Різниця.)

Рильський («Під осінніми зорями», 1918): ні, модерністський традиціоналізм тоді перемогти не міг.

І – Тичина. Зовсім нове, зовсім своє, усі впливи (навіть писучого Чупринки) всотано й перероблено. Тепер можливо усе; тепер минуле, сучасне і прийдешнє – тут. Ось що відбувається тут і зараз. Ось, _як_ це треба робити – але як саме і що саме, хай кожен винаходить самостійно.

«Я – молодий!
Молодий!»
Tags: ІУЛ
Subscribe

 • Про пошлість і меншовартість

  Вчергове довелося наштовхнутися на твердження: «Кожен, хто повторює твердження про "велику російську культуру", бере участь у війні на боці ворога».…

 • Местное

  Надписи города К.: апдейт 2011/2021. Рожи города К.: детская площадка в локдауне.

 • Було колись

  – Років з двадцять п’ять товчусь поміж земляками – знаю багато їх. І завсігди бачив одно: справа починається широко, тягнеться вузько і кінчається…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment