Михаил Назаренко (petro_gulak) wrote,
Михаил Назаренко
petro_gulak

Вчергове

Виходить друком нова книжка Оксани Забужко – «Як рубали вишневий сад». Як очевидно з назви, йдеться там і про Чехова. А що Забужко думає про Чехова, можна прочитати тут.

І що ж ми тут бачимо – ми, тобто ті, хто знається на українській та російській літературах? Почасти банальності (так, Чехов читав «Кобзаря»). Почасти безпідставні фантазії (в сюжет чеховської «Чайки» «зашито алюзію» на «Чайку» мазепинську, о боже). Почасти невігластво («іншої художньої мови для драми з життя акторів, ніж виробили "малороси", російський театр натоді ще не мав, її ще треба було створити...» – отак от беремо і викреслюємо драми Островського, а заодно приплітаємо якісь неіснуючі алюзії на «Талан» Старицького). І ще невігластво (по Руданському та Свидницькому нібито проїхався катком валуєвський циркуляр; ні, все було значно складніше, але в чорно-білій картині світу «складніше» не буває). Почасти – фігури умовчання (ставлення Чехова до українофілів було, м’яко кажучи, неоднозначним). І, звісно, наскрізний апломб – от ніхто про це не знав, а я-от знову влізаю в танк і віщаю на всіх радіохвилях.

Втім, як фахівець із двох літератур, про які пише Забужко, я можу твердити: про Чехова вона знає дещо більше, ніж Янукович. Це головна чеснота її тексту.

Доводиться знову повторити: наразі Забужко – шкідливе явище в українській культурі. Бо якщо можна з такою безапеліційністю верзти казна-що і вважатися одним із інтелектуальних лідерів – це означає, що суспільство радо приймає саме такий стандарт гуманітарної та суспільної думки. Інтелектуальна – а отже, в підсумку, й моральна нечесність таким чином унормовується. І це – значно гірше, ніж той простий факт, що Забужко – дипломований невіглас із примітивним совковим мисленням.

А тепер – рахуємо захоплені рецензії на блискучу нову книжку нашої онуки Прометея.
Tags: ІУЛ
Subscribe

 • Про пошлість і меншовартість

  Вчергове довелося наштовхнутися на твердження: «Кожен, хто повторює твердження про "велику російську культуру", бере участь у війні на боці ворога».…

 • Местное

  Надписи города К.: апдейт 2011/2021. Рожи города К.: детская площадка в локдауне.

 • Було колись

  – Років з двадцять п’ять товчусь поміж земляками – знаю багато їх. І завсігди бачив одно: справа починається широко, тягнеться вузько і кінчається…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 8 comments