Михаил Назаренко (petro_gulak) wrote,
Михаил Назаренко
petro_gulak

Було колись

– Років з двадцять п’ять товчусь поміж земляками – знаю багато їх. І завсігди бачив одно: справа починається широко, тягнеться вузько і кінчається нічим. Винятки з правила бувають, але се правило. Гляньте на літературу – хто робить? Півтори людини, а всі останні ледарюють, хоча могли б багато і дуже багато робити. А як видавати доведеться та книгарь часом не візьме, так пошукайте тоді видавця! Ніхто копійки не дасть, а в нас є земляки, що мають сотні тисячів і кричать про свою любов до України! Так буде й з вашим гуртком… Ви гляньте – ми досі не маємо навіть виданнів творів своїх кращих письменників, не маємо книжок для народу!..

– Але ж ви знаєте, що цензура забороня всяку популярно-наукову книжку.

– А чого ж сиділи дурно тоді, як не забороняла? Чом не наготували книжок тоді? Тепер би вони були! І може, якби ми їх мали, то цензура й не забороняла б нових. Чому ж цього не було? Чому? Через ледарство, через недбальство!..

Шкляренко казав палко, голосно, за малим не кричучи, і в його тремтячому голосі чути було злі сльози. (...)

– Ви все звертаєте на нас самих, так, немовби тільки ми самі й винні у всьому; ви не хочете нічого класти на утиски… – почав Марко.

– Утиски? – перепинив Шклярєнко. – Що ж про їх балакати? Утиски істніють – хто ж скаже, що ні. Але я тільки кажу от що: істніють утиски. Маючи се на увазі, ми повинні були б робити отак і отак, вдесятеро побільшуючи свою щирість. А ми робимо отак і отак! От і все! Я утиски признаю, од їх починаю, завсігди їх маю на бачности, – тим-то й вимагаю од української інтелігенції більшого, ніж вона дає!

Шкляренко нервово заходив по хаті, кусаючи губи.

– Знаєте, – промовив він, трохи заспокоївшись, – оце лежу я иноді вночі та й думаю: Господи, сотвори чудо! Бо тільки так і може що зробитися.

(Борис Грінченко. Соняшний промінь. 1890)
Tags: ruthenia, ІУЛ
Subscribe

 • Вариация на темы

  Бушует снежная весна, Я отвожу глаза от Зума. О должность дОцента! Она Не столь прекрасна, сколь угрюма.

 • Одна буква / одне прізвище

  Как прекрасно известно текстологам, от ошибки, возникшей один раз, очень трудно избавиться – особенно если никто этим и не думает заниматься. Два…

 • Лектор готовий

  Мені було дуже цікаво прочитати курс лекцій «ХХ століття: канон і поза каноном» у "Dom Майстер Клас", і я вдячний усім, хто дивився лекції та…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment