Михаил Назаренко (petro_gulak) wrote,
Михаил Назаренко
petro_gulak

Як пишеться історія літератури, або Привид київського ченця

dominik-50

Валерій Шевчук – безперечно, дуже вагома постать в сучасній українській культурі. Так само ніхто не буде заперечувати, що він зробив дуже багато для повернення в актуальне культурне поле нашої барокової доби.

Проблема в тому, що як дослідник історії літератури він був і залишився дилетантом (з украй слабким знанням польської та латини). Ще 1990 року Григорій Кочур надрукував замітку «Мої примітки до приміток Валерія Шевчука» – зараз це назвали б «токсичною критикою», бо закінчується цей безжальний розгром фразою «Валерій Шевчук – видатний український письменник, автор талановитих повістей і оповідань і анекдотичних приміток до творів, які він коментував». Безсумнівно, Кочур боявся конкуренції з боку Шевчука і хотів його таким чином знищити! Або просто констатував очевидне. Обирайте, яка версія вам видається більш переконливою.

Але Шевчук від приміток перейшов до монографій, а оскільки авторитет його зростає, то деякі його теорії некритично приймаються в сучасних вторинних текстах, як-от в університетських програмах.

Найбільш очевидні фантазії Шевчука є найбільш, гм, очевидними: і його пропаганда «Влесової книги», і настійливе твердження, що це росіянин Осіпов переклав «Енеїду» Котляревського, а не навпаки; не кажу вже про його підпис під ганебним листом проти «українофоба Грабовича». Деякі Шевчукові ідеї проникли глибше: наприклад, про «зашифровані», «приховані» політичні підтексти тієї ж «Енеїди» – скільки разів їх повторювали під час чергових ювілеїв!

Але є й не такі плакатні фантазії. Є, наприклад, «Інок Яков», автор сатиричних поезій середини XVIII століття. Ніхто не міг віднайти його ім’я, а от Шевчук зміг! Цитую «Музу Роксоланську»:

«Герой цієї нашої розвідки волів своє ім'я заховати, і довгий час його писання розглядалися в літературознавстві як анонімні або ж приписувалися не тому, кому належать (І. Некрашевичу, наприклад), хоч шифри автор ужив порівняно нескладні. Так, “Сатиричний вірш 1764 року” він підписує оманним криптонімом К. P., який, очевидно, й розшифровувати не варто. Є тут і апендикс-закінчення, де (в оригіналі, звісно, без виділення) читається як складник шифропису перший рядок: “Не Картензій-філософ, [sic! – М. Н.] не славний Вергілій”, по тому акровіршем іде: “а інок”: у рядку із закінченням акровірша подається ім'я: "Яків”».

І ось ЩО Шевчук називає «акровіршем», ось ЯК він знаходить ключові слова (потрібні літери він виділяє капслоком).

НІ ум, ніже способность, но от самой скуки
захотіл писать сіє, перо взявши в руки.
КтО Я таКОВ — не пишу; така мні приміта —
хоть не жив чиновним, не тягну до війта.

Далі ще цікавіше: «У "Плачі київських ченців” шифр трохи складніший». Дивимося знов-таки на великі літери, не забуваючи, що великими їх зробив не автор, а Шевчук:

я, оженясь, чадами веселиться буду,
І моНашеськую жизнь вОвся позабуду!
Какових ви о сем мислей, того я не знаю,
но Я в мирі больше найти спасенія чаю.
засим пора нам в Келії ступати
і дО перВого іюля судьби ожидати!

Ну, очевидно же, що тут зашифровано саме «Яков» і саме «інок»!

Оцей мітичний Яков з кінця минулого століття мандрує сторінками антологій, укладених, звісно, Шевчуком, переходить до інших хрестоматій (як, напр.: Нове слово. Посібник-хрестоматія до курсу «Історія української літератури кінця ХVІІІ – 60-х років ХІХ століття». Книга перша. – К.: ВПЦ «Київський університет», 2012) і, зрештою, до мізків студентів

Бо Кочур, на жаль, про це вже нічого не скаже.
Tags: ІУЛ
Subscribe

 • Про вбивство Шевченка

  Серед завалів на книжкових полицях раптом знайшлася брошурка такого собі Воєслава Кобзи «Євангеліє від Тараса. Чи була природною смерть Шевченка?»…

 • Про шевченківську текстологію

  (Одразу зроблю застереження: те, що я час від часу розвожуся про текстологічні питання, не означає, що я текстолог – ані теоретик, ані практик. Я…

 • «Мороз»

  До речі, про Олексу Стороженка. Маю питання до історично обізнаних френдів. В оповіданні «Закоханий чорт» той самий чорт каже герою, що запорожців…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 7 comments